Skeppsbarometer Francesco Cetti
Klubbat för:
350 SEK
Utropspris
1 200 SEK
SKEPPSBAROMETER, med termometer, Sverige omkring 1800-talets mitt, montering i mahognyfodral, signerad Fr Cetti (Francesco C, 1803-79, verksam i Stockholm från 1821, död i Neapel), längd 103 cm
Tömd på kvicksilver, ett instrument saknas
297831
2015-03-07