Skeppsbarometer Francesco Cetti

Klubbat för:

350 SEK

Utropspris

1 200 SEK

SKEPPSBAROMETER, med termometer, Sverige omkring 1800-talets mitt, montering i mahognyfodral, signerad Fr Cetti (Francesco C, 1803-79, verksam i Stockholm från 1821, död i Neapel), längd 103 cm

Tömd på kvicksilver, ett instrument saknas

297831

2015-03-07