Silverpokal Carl Fredrik Seseman 1800-tal

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

4 000 SEK

POKAL, silver, Carl Fredrik Seseman (1781-1819), Arboga 1808, välvd fot med svängda åsar, delvis förgylld, höjd 19,5, senare graverade initialer vid mynningen, höjd ca 21,5 cm, vikt ca 407 g

Gravyr, repor, förgyllning bortputsad

298088

2015-03-08