Gudin fickur 1700-tal

Gudin fickur 1700-tal
Gudin fickur 1700-tal
Gudin fickur 1700-tal
Gudin fickur 1700-tal
Gudin fickur 1700-tal
Gudin fickur 1700-tal
Gudin fickur 1700-tal
Gudin fickur 1700-tal

Klubbat för:

5 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

FICKUR, 18 k roséguld, 1700-talets slut, märkt Gudin A Paris, vitemaljerad urtavla med romerska siffror, spindelgång, graverad boett med dekor av gult guld, diameter 42 mm, vikt 52 g, etui medföljer

Verket saknar gångjärn, boett med omfattande emaljskador, tavla med smärre nagg

298098

2015-03-11