Skulptur från antiken

Skulptur från antiken
Skulptur från antiken
Skulptur från antiken
Skulptur från antiken
Skulptur från antiken
Skulptur från antiken
Skulptur från antiken
Skulptur från antiken
Skulptur från antiken
Skulptur från antiken
Skulptur från antiken
Skulptur från antiken
Skulptur från antiken
Skulptur från antiken

Klubbat för:

11 500 SEK

Utropspris

12 000 SEK

SKULPTUR, modergudinna, Amlash-kultur, Kaspiska havet, ca 1.000-800 fKr, lergods, höjd 28 cm, monterad på träplatta
Proveniens: Bruun Rasmussen 2001, Västsvensk privatsamlare, inköpt Viktoria Lindström Antikhandel, Stockholm 1950-talet

Ett öra saknas

298186

2015-03-16