Skulptur från antiken
Klubbat för:
11 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
SKULPTUR, modergudinna, Amlash-kultur, Kaspiska havet, ca 1.000-800 fKr, lergods, höjd 28 cm, monterad på träplatta
Proveniens: Bruun Rasmussen 2001, Västsvensk privatsamlare, inköpt Viktoria Lindström Antikhandel, Stockholm 1950-talet
Ett öra saknas
298186
2015-03-16