Fragment av vikingatida spännbuckla

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

1 000 SEK

SPÄNNBUCKLA, fragment, brons, vikingatida 800-900-tal, längd 8cm, FIBULAE, 2 st varav en gotisk, RING, SMYCKE, BRONSNÅL, Estland, medeltida/vikingatida, Proveniens: Spännbucklan inköpt på auktion av inventarierna från Odinsborg, Uppsala

Lagning

298256

2015-03-16