Bordspendyl senempire

Bordspendyl senempire
Bordspendyl senempire
Bordspendyl senempire
Bordspendyl senempire
Bordspendyl senempire
Bordspendyl senempire
Bordspendyl senempire
Bordspendyl senempire
Bordspendyl senempire
Bordspendyl senempire

Klubbat för:

9 600 SEK

Utropspris

12 000 SEK

BORDSPENDYL, parisarbete i senempire, mörkpatinerad brons, postament i gulfärgad marmor, krönt av Diana och hinden, urtavlan märkt Ledore Bronzier Hemon Hr, verket märkt HEMON A PARIS, höjd 63 cm
Claude Hémon hade sin verkstad på rue de St. Martin omkring 1810-1820. Pierre-Victor Ledure var verksam i Paris mellan 1810-40.

Slitage, smärre nagg, hinden något stukad

298510

2015-03-12