Sengustaviansk spegel 1700-tal
Klubbat för:
15 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SPEGEL, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut, av Lago Lundén (spegelfabrikör i Stockholm 1773-1819), signerad, samt med Stockholms hallstämpel 1792 (?), krön i form av rosett, delvis genombruten dekor, medaljong med antikiserande figur, fasetterat glas, 108x58 cm
Slitage, skador, lagningar
298544
2015-03-12