Sengustaviansk spegel 1700-tal

Klubbat för:

15 000 SEK

10 000 SEK

SPEGEL, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut, av Lago Lundén (spegelfabrikör i Stockholm 1773-1819), signerad, samt med Stockholms hallstämpel 1792 (?), krön i form av rosett, delvis genombruten dekor, medaljong med antikiserande figur, fasetterat glas, 108x58 cm

Slitage, skador, lagningar

298544

2015-03-12