Blunderbuss
Klubbat för:
13 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
BLUNDERBUSS, med slaglås, ändrad från flintlås, brittisk, signerad J & W Richards (Joseph & William R. Birmingham 1799-1817), pipa i mässing med oktagonalt kammarstycke och Birminghamstämplar, signerat lås med hansäkring, helstock med graverade mässingsbeslag, kolvhals med inlaggd silverslinga och tumplåt, försedd med fjäderbelastad bajonett, längd 77 cm
298599
2015-03-17