Servisdelar Qianlong (1735-96) vapensköld
Klubbat för:
4 800 SEK
6 000 SEK
SERVISDELAR, 6 st, porslin, Kina, 1700-tal, dekor i emaljfärger med motiv av oidentifierat adelsvapen, bestående av: 3 stekfat i olika modeller (2 ovala och ett runt), 3 djupa tallrikar, stekfatens längd ca 30-38 cm tallrikarnas diameter 22,5 cm
Smärre tillverkningsdefekter, dekorslitage, brättesnagg, 2 tallrikar med skador lagningar
298627
2015-03-12