Ljusstakar Martin Gustaf Moberg (1777-1815)

Klubbat för:

7 200 SEK

Arviointi

4 000 SEK

Kuvaus

LJUSSTAKAR, 1 par, tenn, gustavianska, fyrstämplade,
Martin Gustaf Moberg (1777-1815), Jönköping 1813, urnformade ljuspipor, konisk räfflad pipa med klockformad bas, fyrkantigt postament med kulfötter, lösa ljusmanschetter, höjd ca 24 cm

Kuntoraportti

Bruksslitage, en ljusstake med i botten obetydliga lagningar, senare manschetter

299307

Päivämäärä:

2015-03-14