Ljusstakar Martin Gustaf Moberg (1777-1815)
Klubbat för:
7 200 SEK
Arviointi
4 000 SEK
Kuvaus
LJUSSTAKAR, 1 par, tenn, gustavianska, fyrstämplade,
Martin Gustaf Moberg (1777-1815), Jönköping 1813, urnformade ljuspipor, konisk räfflad pipa med klockformad bas, fyrkantigt postament med kulfötter, lösa ljusmanschetter, höjd ca 24 cm
Kuntoraportti
Bruksslitage, en ljusstake med i botten obetydliga lagningar, senare manschetter
299307
Päivämäärä:
2015-03-14