Ernst Josephson, St Olofs ruin i Visby
Klubbat för:
15 500 SEK
Utropspris
14 000 SEK
ERNST JOSEPHSON (1851-1906): "S:t Olofs ruin i Visby", signerad Ernst Josephson, olja på duk, 31 x 38 cm. Troligtvis utförd 1871
Proveniens: Herr Sigurd Conradson, Stockholm
Gunvor och Arne Johnsons samling, Stockholm
Utställd: Ernst Josephson - Minnesutställning, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1951, katalognr 22
Litteratur: Erik Blomberg: Ernst Josephson - hans liv, Stockholm 1951, omnämnd och avbildad sidan 89
299312
2015-03-15