Jonas Bohlin "Frö" stol unik 2005

Jonas Bohlin
Jonas Bohlin
Jonas Bohlin
Jonas Bohlin
Jonas Bohlin
Jonas Bohlin
Jonas Bohlin
Jonas Bohlin
Jonas Bohlin
Jonas Bohlin
Jonas Bohlin
Jonas Bohlin
Jonas Bohlin
Jonas Bohlin

Klubbat för:

6 600 SEK

Utropspris

8 000 SEK

JONAS BOHLIN, "Frö", stol, unik, 2005, furu, björk och läder, signerad FRÖ J. BOHLIN 2005, höjd 122 cm
PROVENIENS: Jonas Bohlin
UTSTÄLLD: Utställd och formgiven för utställingen "Gammal form blir ny design" på Jamtli 2005. Utställningen handlade om inspiration från allmogen i Jämtland. Jonas inspirerades av en fröask som ursprungligen användes vid såning. Sju unika stolar tillverkades i olika färger.

Smärre slitage

299384

2015-04-13