Brevkniv Kina 1800-tal

Brevkniv Kina 1800-tal
Brevkniv Kina 1800-tal
Brevkniv Kina 1800-tal
Brevkniv Kina 1800-tal
Brevkniv Kina 1800-tal
Brevkniv Kina 1800-tal
Brevkniv Kina 1800-tal
Brevkniv Kina 1800-tal

Klubbat för:

5 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

BREVKNIV, s.k. kantonarbete i elfenben, Kina, 1800-tal, delvis genombruten reliefdekor, längd 29,5 cm

Proveniens: Inköpt av sjökapten Christer Jägerskiöld i Kina omkring 1860

Smärre slitage

299472

2015-03-20