Miniatyrmålningar

Miniatyrmålningar
Miniatyrmålningar
Miniatyrmålningar
Miniatyrmålningar
Miniatyrmålningar
Miniatyrmålningar

Klubbat för:

18 500 SEK

Utropspris

3 000 SEK

MINIATYRMÅLNINGAR, 1 par, 1700-tal, Niclas Lafrensens art, föreställande Adolf Fredrik som kronprins och hans maka Lovisa Ulrika, varav en bär otydlig signatur, gouache på pergament, ovala 5 x 4,5 cm
PROVENIENS: Enligt uppgift i arv inom familjen Lincke sedan 1700-talet
Arkitekt Ivar Callmander, Stockholm
LITTERATUR: Illustrerad katalog över svenska och nordiska miniatyrer II, Nationalmuseum, Stockholm 2001, jämför mycket snarlik miniatyr föreställande Adolf Fredrik i Nationalmuseum sidan

299509

2015-03-16