Marockansk keramik

Marockansk keramik
Marockansk keramik
Marockansk keramik
Marockansk keramik
Marockansk keramik
Marockansk keramik
Marockansk keramik
Marockansk keramik
Marockansk keramik
Marockansk keramik

Klubbat för:

1 400 SEK

1 500 SEK

SKÅLFAT, URNOR, 2 st, Marocko, 1800-tal, bemålad keramik, diameter 37 resp höjd 27cm, Proveniens: Hemförda till Sverige av Rudolf Nissen, navigationsofficer på världsomseglaren Vanadis världsomsegöling 1883-85

Urnorna med mynnings- o fotnagg, färgbortfall

299641

2015-03-16