Autografalbum Stockholm Stadion sport
Klubbat för:
9 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
AUTOGRAFALBUM, 1950-1990-tal, Stockholms Stadion, skinnband, bla Prins Bertil, Gustaf VI Adolf, Sovjetunionens Ishockeylag 1954, Hammarby IF i fotboll med bla Lennart "Nacka" Skoglund", Tre Kronor 1953, Hajduk Split 1953, Atletico Madrid -53, Björn Borg, Emil Zatopek, Rit-Ola/teckning,
PROVENIENS: Stadion-restaurangen
HISTORIK: Sovjetunionens ishockeylandslag firade sin första stora framgång 1954 då man blev världsmästare.
Sovjet debuterade och vann sensationellt guldet då en helt ny era i VM-hockeyn inleddes. Kanada besegrades med 7-2 i den direkt avgörande matchen. Laget tappade bara en poäng efter 1-1 mot Sverige, som tog brons efter Kanada. Turneringens snackis var att de ryska spelarna spelade i stickade toppluvur eller cykelhjälmar.
299694
2015-03-20