Bordspendyl Restauration

Bordspendyl Restauration
Bordspendyl Restauration
Bordspendyl Restauration
Bordspendyl Restauration
Bordspendyl Restauration
Bordspendyl Restauration
Bordspendyl Restauration
Bordspendyl Restauration
Bordspendyl Restauration
Bordspendyl Restauration
Bordspendyl Restauration
Bordspendyl Restauration
Bordspendyl Restauration
Bordspendyl Restauration
Bordspendyl Restauration
Bordspendyl Restauration

Klubbat för:

10 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

BORDSPENDYL, Restauration, Frankrike, 1800-talets första hälft, brännförgylld och försilvrad brons, Venus sittande på snäcka dragen av sjöhästar, höjd 47 cm
LITTERATUR: Hans Ottomeyer & Peter Pröschel: Vergoldete Bronzen, band I, München 1986, jämför liknande bordspendyl sidan 355, ett snarlikt exemplar finns på Stockholms slott (HGK 9)

smärre slitage och skador, lösa delar, attrribut, pendel och nyckel saknas

300029

2015-03-19