Bordspendyl Restauration
Klubbat för:
10 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BORDSPENDYL, Restauration, Frankrike, 1800-talets första hälft, brännförgylld och försilvrad brons, Venus sittande på snäcka dragen av sjöhästar, höjd 47 cm
LITTERATUR: Hans Ottomeyer & Peter Pröschel: Vergoldete Bronzen, band I, München 1986, jämför liknande bordspendyl sidan 355, ett snarlikt exemplar finns på Stockholms slott (HGK 9)
smärre slitage och skador, lösa delar, attrribut, pendel och nyckel saknas
300029
2015-03-19