Bläckställ sèvresliknande märke
Klubbat för:
900 SEK
Utropspris
1 200 SEK
BLÄCKSTÄLL, 2 dlr, 1900-talets första hälft, porslin, sèvresliknande märke, dekor av ränder i guld med polykrom blomsterbukett och ströblommor, bestående av bläckhorn och läskvagga, bläckställets längd ca 22,5 cm
Ett lock med lagad knopp, kantdel på bläckstället med lagning
300231
2015-03-20