Bläckställ sèvresliknande märke

Klubbat för:

900 SEK

Utropspris

1 200 SEK

BLÄCKSTÄLL, 2 dlr, 1900-talets första hälft, porslin, sèvresliknande märke, dekor av ränder i guld med polykrom blomsterbukett och ströblommor, bestående av bläckhorn och läskvagga, bläckställets längd ca 22,5 cm

Ett lock med lagad knopp, kantdel på bläckstället med lagning

300231

2015-03-20