Dedikation till Käbi Laretei från E. Johnson

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

1 500 SEK

DEDIKATION TILL KÄBI LARETEI. JOHNSON, EYVIND. Romantisk berättelse (1953, 6 tusendet), med dedikation till Käbi Laretei på försättsbladet, daterad 1959, samt ett egenhändigt skrivet och undertecknat kort ("Tack för Appasssionatan, och tack också för din Brahms... ").

Originalband med omslag.

Proveniens: Käbi Laretei 1922-2014, estnisk-svensk pianist och författare, gift med Ingmar Bergman 1959-69.

Något nött och skadat omslag.

300350

2015-03-23