Dedikation till Käbi Laretei från E. Johnson
Klubbat för:
1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DEDIKATION TILL KÄBI LARETEI. JOHNSON, EYVIND. Romantisk berättelse (1953, 6 tusendet), med dedikation till Käbi Laretei på försättsbladet, daterad 1959, samt ett egenhändigt skrivet och undertecknat kort ("Tack för Appasssionatan, och tack också för din Brahms... ").
Originalband med omslag.
Proveniens: Käbi Laretei 1922-2014, estnisk-svensk pianist och författare, gift med Ingmar Bergman 1959-69.
Något nött och skadat omslag.
300350
2015-03-23