Psalmbok tryckt år 1716

Psalmbok tryckt år 1716
Psalmbok tryckt år 1716
Psalmbok tryckt år 1716
Psalmbok tryckt år 1716
Psalmbok tryckt år 1716
Psalmbok tryckt år 1716

Klubbat för:

4 800 SEK

Utropspris

3 000 SEK

PSALMBOK, "Then Swenska Psalmboken", tryckt av Henr. C. Merckell Stockholm 1716, slitet band av grön sammet med hörnbeslag och spännen med reliefdekor, fram- och baksida med ovalt beslag - det bakre med graverat årtal "17 16/12 18", fem klippta bokmärken sannolikt från 1700-talet medföljer, 15x9 cm
PROVENIENS: Enl. uppgift brudgåva till Helena Meijer gift med Apotekare Johan Meijer, Västervik 1723.

slitage ej igenomgången

301073

2015-03-24