Damarbetsbord sengustavianskt
Klubbat för:
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
DAMARBETSBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, fanerat med mahogny, träskuren dekor av pärlstav, genombruten kant av krysslimmat fanér, låda med infälld botten, höjd 76, 55 x 35 cm
PROVENIENS: Enligt uppgift på lådbotten Stjärnorps slott, Östergötland, i arv inom familjen Douglas och därefter Wachtmeister
smärre skador och lagningar, kompletterade konsoler och sargkanter, benen något kortade, nyckel saknas, lösa originaldelar finns Utlämningen
301442
2015-03-26