Damarbetsbord sengustavianskt

Damarbetsbord sengustavianskt
Damarbetsbord sengustavianskt
Damarbetsbord sengustavianskt
Damarbetsbord sengustavianskt
Damarbetsbord sengustavianskt
Damarbetsbord sengustavianskt
Damarbetsbord sengustavianskt
Damarbetsbord sengustavianskt
Damarbetsbord sengustavianskt
Damarbetsbord sengustavianskt

Klubbat för:

12 000 SEK

15 000 SEK

DAMARBETSBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, fanerat med mahogny, träskuren dekor av pärlstav, genombruten kant av krysslimmat fanér, låda med infälld botten, höjd 76, 55 x 35 cm
PROVENIENS: Enligt uppgift på lådbotten Stjärnorps slott, Östergötland, i arv inom familjen Douglas och därefter Wachtmeister

smärre skador och lagningar, kompletterade konsoler och sargkanter, benen något kortade, nyckel saknas, lösa originaldelar finns Utlämningen

301442

2015-03-26