Fåtöljer av Johan Hammarström
Klubbat för:
23 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
JOHAN HAMMARSTRÖM (stolmakare i Stockholm 1794-1812/19), 1 par fåtöljer, gustavianska stockholmsarbeten, signerad IHS, träskuren dekor av bladstav, fleuroner, godronnerade benanfanger, avsmalande kannelerade ben, bemålade
slitage, smärre skador
301467
2015-03-26