Fåtöljer av Johan Hammarström

Fåtöljer av Johan Hammarström
Fåtöljer av Johan Hammarström
Fåtöljer av Johan Hammarström
Fåtöljer av Johan Hammarström
Fåtöljer av Johan Hammarström
Fåtöljer av Johan Hammarström
Fåtöljer av Johan Hammarström
Fåtöljer av Johan Hammarström
Fåtöljer av Johan Hammarström
Fåtöljer av Johan Hammarström
Fåtöljer av Johan Hammarström
Fåtöljer av Johan Hammarström
Fåtöljer av Johan Hammarström
Fåtöljer av Johan Hammarström
Fåtöljer av Johan Hammarström
Fåtöljer av Johan Hammarström
Fåtöljer av Johan Hammarström
Fåtöljer av Johan Hammarström

Klubbat för:

23 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

JOHAN HAMMARSTRÖM (stolmakare i Stockholm 1794-1812/19), 1 par fåtöljer, gustavianska stockholmsarbeten, signerad IHS, träskuren dekor av bladstav, fleuroner, godronnerade benanfanger, avsmalande kannelerade ben, bemålade

slitage, smärre skador

301467

2015-03-26