Salongsgrupp Carl. P. Svensson Stockholm
Klubbat för:
27 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SALONGSGRUPP, soffa, bord, karmstolar, 2 st, stolar, 4 st, stämpelmärkta Carl. P. Svensson (1835-1911), Stockholm Kungl. Hovtapetserare, empirestil, mahogny, med lister och beslag av förgylld brons, bord med stenskiva, bordets höjd mått ca 75, 112x70 cm, soffans höjd ca 96, 140x75 cm, stolarnas sitthöjd ca 48 cm
PROVENIENS: Hästhagens Gård, Nacka
Skador i textilier, smärre slitage, ytslitage
301737
2015-03-26