Salongsgrupp Carl. P. Svensson Stockholm

Klubbat för:

27 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

SALONGSGRUPP, soffa, bord, karmstolar, 2 st, stolar, 4 st, stämpelmärkta Carl. P. Svensson (1835-1911), Stockholm Kungl. Hovtapetserare, empirestil, mahogny, med lister och beslag av förgylld brons, bord med stenskiva, bordets höjd mått ca 75, 112x70 cm, soffans höjd ca 96, 140x75 cm, stolarnas sitthöjd ca 48 cm
PROVENIENS: Hästhagens Gård, Nacka

Skador i textilier, smärre slitage, ytslitage

301737

2015-03-26