Taklampa Petromax

Taklampa Petromax
Taklampa Petromax
Taklampa Petromax
Taklampa Petromax
Taklampa Petromax
Taklampa Petromax

Klubbat för:

3 800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

TAKLAMPA, 1930-tal, märkt "Petromax 834 Spezial" samt skyltmärkt "Erich & Graez / Berlin och numrerad 834", metall, delvis emaljerad, senare elektrifiering, diameter ca 30, höjd ca 45 cm, tidigare gatubelysning gjord för gas

Korrosion, emaljskador

302015

2015-03-27