Taklampa Petromax
Klubbat för:
3 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, 1930-tal, märkt "Petromax 834 Spezial" samt skyltmärkt "Erich & Graez / Berlin och numrerad 834", metall, delvis emaljerad, senare elektrifiering, diameter ca 30, höjd ca 45 cm, tidigare gatubelysning gjord för gas
Korrosion, emaljskador
302015
2015-03-27