Carl Larsson etsning

Carl Larsson etsning
Carl Larsson etsning
Carl Larsson etsning
Carl Larsson etsning

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

2 500 SEK

CARL LARSSON (1853-1919): Kyrkstöten, 1875, monogramsignerad CL samt signerad i plåten Carl Larsson, etsning, 21x14, litteratur: Hjert & Hjert 1, état 1 (ljus ton): Etsningen är gjord efter en egen oljestudie av akademimodellen, hovfotografen A. Blomberg. Utförd i Leopold Löwenstams etsningsskola. Plåten finns på Nationalmuseum

302066

2015-03-27