Per Lindroth, satirteckningar, 2 st

Klubbat för:

700 SEK

Utropspris

1 500 SEK

PER LINDROTH (1878-1933): "För undvikande av alla missförstånd" och ""Politiskt samband", den ena signerad, tusch och täckvitt på papper, 32,5x24 resp. 30,5x23 cm. (2). Proveniens: Skådespelare Knut Lindroth, Stockholm (konstnärens broder)
.
Per Lindroth var en svensk satirtecknare och illustratör. Han utbildade sig till kemigraf vid Tekniska skolan i Stockholm och publicerade sina första skämtteckningar i Söndags-Nisse och från 1906 till 1911 ritade han alla förstasidor.

God kondtion, något gulnade papper, den ena med en smärre fläck

302300

2015-03-31