Psalmbok med beslag stämplat Adam Johan Lange
Klubbat för:
700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PSALMBOK MED SILVERBESLAG. Den svenska psalmboken... stadfästad, år 1819, Calmar (C. F. Berg) 1819. Träsnitt.
Band i grön sammet med silverbeslag och spännen, i hörnen blommor av silver, stämplat Adam Johan Lange, 1821, mästare i Växjö 1820-28,
Enl. uppgift inköpt år 1968 för 350 kr.
Skador, nött, text fläckad.
Ej genomgången
302660
2015-04-01