Kinesisk tallrik tidig Qianlong (1736-95)
Klubbat för:
2 600 SEK
Utropspris
1 000 SEK
BÄRTALLRIK, porslin, Kina, 1700-tal, Qianlong (1736-95), dekor i underglasyrblått med motiv av lotus, från den svenska Ostindiefararen "Götheborg" (gick på grund 1745), diameter ca 17 cm
Certifikat utfärdat av James Keiller medföljer, daterat 1945
Smärre nagg, spricka
302946
2015-04-07