Kinesisk tallrik tidig Qianlong (1736-95)

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

1 000 SEK

BÄRTALLRIK, porslin, Kina, 1700-tal, Qianlong (1736-95), dekor i underglasyrblått med motiv av lotus, från den svenska Ostindiefararen "Götheborg" (gick på grund 1745), diameter ca 17 cm
Certifikat utfärdat av James Keiller medföljer, daterat 1945

Smärre nagg, spricka

302946

2015-04-07