Gustaf V broderad kungakudde

Gustaf V broderad kungakudde
Gustaf V broderad kungakudde
Gustaf V broderad kungakudde
Gustaf V broderad kungakudde
Gustaf V broderad kungakudde
Gustaf V broderad kungakudde

Klubbat för:

4 400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

GUSTAF V, BRODERAD KUDDE, broderad signatur och text "Egenhändigt arbete Gustaf 194?, längd ca 52 cm, höjd ca 40 cm,
PROVENIENS: Riksmarskalken och Finansministern Axel Vennerstens familj. Gåva direkt av kung Gustaf V till Vennersten (1863-1948) därefter i arv.

Sidentyget på baksidan utbytt på 1960-talet, den del med kungens signatur och text har bevarats

302959

2015-04-07