Gustaf V broderad kungakudde
Klubbat för:
4 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUSTAF V, BRODERAD KUDDE, broderad signatur och text "Egenhändigt arbete Gustaf 194?, längd ca 52 cm, höjd ca 40 cm,
PROVENIENS: Riksmarskalken och Finansministern Axel Vennerstens familj. Gåva direkt av kung Gustaf V till Vennersten (1863-1948) därefter i arv.
Sidentyget på baksidan utbytt på 1960-talet, den del med kungens signatur och text har bevarats
302959
2015-04-07