Kinesiska servisdelar Sternleuw 1700-tal

Klubbat för:

15 500 SEK

Utropspris

5 000 SEK

KAFFE- och TESERVIS, 19 dlr, porslin, Qianlong (1736-95), vapenporslin med delvis förgylld dekor i emaljfärger föreställande ätten Sternleuws adelsvapen, bestående av: chokladkanna, tekanna, bålskål, 7 chokladkoppar med fat, 4 kaffekoppar, 1 par små serveringsfat med konturerat brätte, gräddkanna med lock, tedosa med lock samt skulpterad dekor vid foten, skålfat, chokladkannans höjd ca 26 cm

Omfattande skador och lagningar, lösa delar medföljer

302962

2015-04-05