Kinesiska servisdelar Sternleuw 1700-tal
Klubbat för:
15 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KAFFE- och TESERVIS, 19 dlr, porslin, Qianlong (1736-95), vapenporslin med delvis förgylld dekor i emaljfärger föreställande ätten Sternleuws adelsvapen, bestående av: chokladkanna, tekanna, bålskål, 7 chokladkoppar med fat, 4 kaffekoppar, 1 par små serveringsfat med konturerat brätte, gräddkanna med lock, tedosa med lock samt skulpterad dekor vid foten, skålfat, chokladkannans höjd ca 26 cm
Omfattande skador och lagningar, lösa delar medföljer
302962
2015-04-05