Messenius rimkrönikor

Messenius rimkrönikor
Messenius rimkrönikor
Messenius rimkrönikor
Messenius rimkrönikor

Klubbat för:

750 SEK

Utropspris

1 500 SEK

Två gambla swenske rijm-krönikor, then förre kort, och innehåller sextijo twå Swea och Götha konungar, förste gång uplagd åhr 1615. Then andra widlyftigh och beskrifwer tiugu twå konungars lefwerne och bedriffter, til en deel tryckt åhr 1616. Bägge aff Joh. Messenio. Nu på nytt uplagde medh andre delen aff then widlyfftige rijm-krönikan... uthgångne aff Johanne Hadorphio. + Then andra deelen til rijm-krönikorne hörande,... uplagd aff Johan Hadorph. Stockholm (N. Wankijff) 1674-76.

Liten 4:o. (20), 1-594, (48), (24), 1-474, (78) s.
Senare (1800-tal) hperg. Titel t. del I o. ca 7 blad i början med lagningar mest i nedre marginal, ett par blad i andra delen lagade i yttre marginal. Enstaka fläckar. Enstaka marginalanteckningar eller örstrykningar. Namnteckning på titelbladet t. d. I Jonas Wollin, namnteckning på försättsbladet Joh. Pet. Carlmark. Exlibris.

Collijn 771.

Ca 10-15 blad med marginallagningar, inkl. titel t. D. I, enstaka fläckar. Seenare (1800-tal) hperg.

302970

2015-04-05