Sophia Södergren, Damen i blått

Klubbat för:

16 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

SOPHIA SÖDERGREN (1847-1923):Damen i blått, signerad S. Södergren, olja på duk, 60 x 49 cm.
Enligt etikett på baksidan: "Målad av S. Södergren, Stockholm, någon gång under 1880-talet, är ett porträtt av fru Josephine Lönnqvist, född Fredriksson (kusin till premiäraktören Gustav Fredriksson). Hon levde 1839-1922 och var berömd för sin skönhet. En av många beundrare var Oscar II".

303003

2015-04-03