Fåtöljer gustavianska

Fåtöljer gustavianska
Fåtöljer gustavianska
Fåtöljer gustavianska
Fåtöljer gustavianska
Fåtöljer gustavianska
Fåtöljer gustavianska
Fåtöljer gustavianska
Fåtöljer gustavianska
Fåtöljer gustavianska
Fåtöljer gustavianska
Fåtöljer gustavianska
Fåtöljer gustavianska
Fåtöljer gustavianska
Fåtöljer gustavianska
Fåtöljer gustavianska
Fåtöljer gustavianska
Fåtöljer gustavianska
Fåtöljer gustavianska
Fåtöljer gustavianska
Fåtöljer gustavianska

Klubbat för:

15 500 SEK

Utropspris

18 000 SEK

FÅTÖLJER, 2 st., snarlika, gustavianska stockholmsarbeten, varav en dubbelsignerad EÖM (Erik Öhrmark, stolmakare i Stockholm 1777-1813/16), en med Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor av bladstav, fleuroner, godronnerade benanfanger, avsmalande kannelerade ben, bemålade

lagningar, smärre bräckage och skador

303076

2015-04-02