Fåtöljer gustavianska
Klubbat för:
15 500 SEK
Utropspris
18 000 SEK
FÅTÖLJER, 2 st., snarlika, gustavianska stockholmsarbeten, varav en dubbelsignerad EÖM (Erik Öhrmark, stolmakare i Stockholm 1777-1813/16), en med Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor av bladstav, fleuroner, godronnerade benanfanger, avsmalande kannelerade ben, bemålade
lagningar, smärre bräckage och skador
303076
2015-04-02