Skrivbyrå Karl Johan

Skrivbyrå Karl Johan
Skrivbyrå Karl Johan
Skrivbyrå Karl Johan
Skrivbyrå Karl Johan
Skrivbyrå Karl Johan
Skrivbyrå Karl Johan
Skrivbyrå Karl Johan
Skrivbyrå Karl Johan
Skrivbyrå Karl Johan
Skrivbyrå Karl Johan
Skrivbyrå Karl Johan
Skrivbyrå Karl Johan
Skrivbyrå Karl Johan
Skrivbyrå Karl Johan

Klubbat för:

6 400 SEK

Utropspris

8 000 SEK

SKRIVBYRÅ, stockholmsarbete, Karl Johan, 1800-talets första hälft, Johan Michael Dumraths art, fanérad med mahogny, brännförgyllda beslag, övre lådan med klaff och lådinredning, höjd 92, 103 x 53 cm
LITTERATUR: Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, jämför snarlik byrå signerad av Johan Michael Dumrath sidan 95

Skador och lagningar, ett beslag kompletterat, nyckel finns i Utlämningen

303113

2015-04-02