Skrivbyrå Karl Johan
Klubbat för:
6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SKRIVBYRÅ, stockholmsarbete, Karl Johan, 1800-talets första hälft, Johan Michael Dumraths art, fanérad med mahogny, brännförgyllda beslag, övre lådan med klaff och lådinredning, höjd 92, 103 x 53 cm
LITTERATUR: Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, jämför snarlik byrå signerad av Johan Michael Dumrath sidan 95
Skador och lagningar, ett beslag kompletterat, nyckel finns i Utlämningen
303113
2015-04-02