Kinesiska tallrikar 1700-talets första hälft

Klubbat för:

450 SEK

Utropspris

1 500 SEK

TALLRIKAR, 2+1 st, porslin, Kina, paret Yongzheng (1723-35), rik dekor i famille rose med motiv av blommande körsbärsträd nejlikor och granatäpple, diameter ca 23 cm

Smärre tillverkningsdefekter och nagg, paret med omfattande skador/lagningar

303123

2015-04-02