Kinesiska tallrikar Qianlong (1736-95)
Klubbat för:
750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TALLRIKAR, 2+1 st, porslin, Kina, 1700-tal, Qianlong (1736-95), dekor i famille rose, motiv av tupp och höna i spegeln brättet med motiv av granatäpplen, paret med motiv av blommor och vas, diameter ca 23 cm
En med nagg, tupptallrik med sprickor/lagningar
303133
2015-04-02