Vas Kina Qianlong (1736-95)
Klubbat för:
350 SEK
1 000 SEK
VAS, porslin, Kina, 1700-tal, Qianlong (1736-1795), balusterformad, dekor i famillerosefärger och café-au-lait, s k bataviaporslin, reserver innhållande blommande grenar, höjd 18 cm
Saknar lock, fotring med nagg, mynningens insida med lagning
303162
2015-04-16