Jardinjär målad av Helmer Osslun

Klubbat för:

3 800 SEK

Utropspris

3 000 SEK

HELMER OSSLUND (1866-1938), jardinjär, keramik, enligt uppgift dekorerad av Helmer Osslund på Gustavsbergs porslinsfabrik, botten inpressad stämpel Gustafsberg Opak 92 samt signerad Gustafsberg 1896, hänklar i form av huvuden, höjd inklusive hänklar 30 cm

Jämnt krackelerad

303342

2015-04-21