Karmstolar Alvar Aalto

Karmstolar Alvar Aalto
Karmstolar Alvar Aalto
Karmstolar Alvar Aalto
Karmstolar Alvar Aalto
Karmstolar Alvar Aalto
Karmstolar Alvar Aalto
Karmstolar Alvar Aalto
Karmstolar Alvar Aalto
Karmstolar Alvar Aalto
Karmstolar Alvar Aalto

Klubbat för:

8 400 SEK

Utropspris

10 000 SEK

ALVAR AALTO, karmstolar, 1 par, modellnummer 403, 1930-tal, formgivna 1932, formpressad björk, delvis rödbetsade, sitthöjd ca 38 cm
LITTERATUR: Alvar Aalto Designer, Alvar Aalto Museum, Finland 2002, s 168

Bruksslitage, ytskador

303660

2015-04-13