Karmstolar Alvar Aalto
Klubbat för:
8 400 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ALVAR AALTO, karmstolar, 1 par, modellnummer 403, 1930-tal, formgivna 1932, formpressad björk, delvis rödbetsade, sitthöjd ca 38 cm
LITTERATUR: Alvar Aalto Designer, Alvar Aalto Museum, Finland 2002, s 168
Bruksslitage, ytskador
303660
2015-04-13