Stumpen Harald Sonesson illustrationer

Klubbat för:

600 SEK

Utropspris

1 500 SEK

STUMPEN och HJÄLTARNAS BARNBARN, HARALD SONESSON, (född 1942): (3) Originalillustrationer, signerad Harlad Sonesson, akvarell och tusch, 16 x 19, 28 x 20 samt 19 x 25 cm.

HISTORIK: Illustratören Harald Sonesson är mest känd för sina figurer Pelle Svanslös, Rasmus Nalle och Mumin. Haralds egna figur Stumpen heter Rontti på finska och Doggy Blue på engelska.

303936

2015-04-06