Then christeliga troos bekännelse 1593-94

Klubbat för:

3 800 SEK

Utropspris

3 000 SEK

UPPSALA MÖTES BESLUT 1593 OM SVENSKA KYRKANS BEKÄNNELSE.Confessio fidei. Thet är: Then christeliga troos bekännelse,... Stockholm (A. Gutterewitz) 1593-94.
4:o. 86 blad signerade A4-O4, P6, Q4-X4. Titelblad i rött och svart. 1 träsnitt på sista bladet.
Hfrbd från 1800-talet.

Collijn III:169-173. Variant 1.

Något nött band, handskrivet årtal på titeletiketten, text något solkad och fläckad. Eventuellt kommer titelbladet och några blad från annat exemplar. Några anteckningar

304272

2015-04-08