Joan Miró färglitografi internationell
Klubbat för:
8 400 SEK
Utropspris
10 000 SEK
JOAN MIRO (1893-1983): Invitation card for the opening of the Fundació Joan Miró Barcelona, 1975, signerad Miró 47/75, färglitografi, 20,5x19,5 cm, LITTERATUR: Mourlot 1032
Motivet användes för inbjudningskortet till invigningen 1976, utöver detta trycktes en upplaga i 75 exemplar med vida marginaler, som detta exemplar.
304529
2015-04-23