stolar

stolar
stolar
stolar
stolar
stolar
stolar
stolar
stolar
stolar
stolar
stolar
stolar
stolar
stolar
stolar
stolar
stolar
stolar

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

4 000 SEK

STOLAR, 12 st., senempire 1800-tal, imitationsmåleri, svarvade ben fram, delvis skulpterade ryggar, sitthjöd 45 cm
PROVENIENS: Biskop Paulus Genberg var blev Ecklesiastikminister 1848, Biskop i Kalmar stift 1852 och ledamot av Svenska akademien 1871 stol nr.10. Han bodde på Ljungbyholms Herrgård utanför Kalmar. Stolarna är tillverkade i Kalmar i ca 1850-tal.

slitage, skador, tre stolar med skadade sitsar

304555

2015-04-09