Kinesisk ask och fat, asken Ming (1368-1644)
Klubbat för:
850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ASK, porslin, Kina, Ming, FAT, 2+1 st, 1700- resp 1800-tal, dekor i underlgasyrblått med motiv av figurscener med bl a fabeldjur, aksens höjd ca 6 diameter ca 9 cm, fatens diameter ca 11-14 cm
Minsta fatet med omfattande lagning, tillverkningsdefekter
304822
2015-04-12