Kinesisk ask och fat, asken Ming (1368-1644)

Klubbat för:

850 SEK

Utropspris

2 000 SEK

ASK, porslin, Kina, Ming, FAT, 2+1 st, 1700- resp 1800-tal, dekor i underlgasyrblått med motiv av figurscener med bl a fabeldjur, aksens höjd ca 6 diameter ca 9 cm, fatens diameter ca 11-14 cm

Minsta fatet med omfattande lagning, tillverkningsdefekter

304822

2015-04-12