Skål Kangxi (1662-1722)
Klubbat för:
7 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SKÅL, porslin, Kina, 16/1700-tal, Kangxi, dekor i underglasyrblått med motiv av fenix och drake jagandes den flammande pärlan, höjd 8, diameter ca 15 cm
Retuscher längs mynningen, bruksslitage
305007
2015-04-14