Skål Kangxi (1662-1722)

Skål Kangxi (1662-1722)
Skål Kangxi (1662-1722)
Skål Kangxi (1662-1722)
Skål Kangxi (1662-1722)
Skål Kangxi (1662-1722)
Skål Kangxi (1662-1722)
Skål Kangxi (1662-1722)
Skål Kangxi (1662-1722)

Klubbat för:

7 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

SKÅL, porslin, Kina, 16/1700-tal, Kangxi, dekor i underglasyrblått med motiv av fenix och drake jagandes den flammande pärlan, höjd 8, diameter ca 15 cm

Retuscher längs mynningen, bruksslitage

305007

2015-04-14