Kinesisk teburk Qing

Kinesisk teburk Qing
Kinesisk teburk Qing
Kinesisk teburk Qing
Kinesisk teburk Qing
Kinesisk teburk Qing
Kinesisk teburk Qing
Kinesisk teburk Qing
Kinesisk teburk Qing

Klubbat för:

2 800 SEK

Schätzwert

3 000 SEK

Beschreibung

TEBURK med lock, porslin, Kina, 1800-tal, oktagon form, dekor i underglasyrblått med motiv av fågel på blommande kvist, bär Kangxis märke, höjd ca 21 cm

Zustandsbeschreibung

Mynning med silverlagning

305070

2015-04-16